RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram

Informacje zawarte w serwisie KursNaDrony.pl udostępniamy bezpłatnie.
Jeśli poszerzyły one Twoją wiedzę i doceniasz naszą pracę możesz kupić kawę. Dziękujemy!

Aktualne przepisy

Czy warto robić szkolenie w zakresie narodowych scenariuszy NSTS?

Na stronie ULC znajduje się oś czasu, z zaznaczonymi datami, wprowadzania poszczególnych przepisów europejskich w zakresie BSP.

Zgodnie z powyższym oświadczenie do używania Narodowych Scenariuszy STandardowych można składać do dnia 31 grudnia 2023 roku. A co za tym idzie szkolenia lotnicze w zakresie NSTSów mogą być prowadzone do tej daty. Ważne jest jednak to, że loty według narodowych scenariuszy standardowych NSTS w Polsce będę mogły być realizowane do 1 stycznia 2026 roku. Jest to o tyle istotne, że na podstawie oświadczenia o NSTS można latać dronami, które nie posiadają klasy C5/C6. To oznacza, że np. Phantom 3 Standard będzie mógł być legalnie używany do 1 stycznia 2026 roku!

Powyższe fakty potwierdzają, że warto jest robić NSTSy. Pozostaje jednak pewna wątpliwość czy pilot który zrobi NSTS będzie musiał robić dodatkowe szkolenia po tym jak NSTS przestaną obowiązywać w grudniu 2025? Dlatego zadałem w Departamencie BSP w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego pytanie:

„Czy robiąc szkolenie w zakresie NSTS-01 otrzymam też STS-01?”

na które otrzymałem następującą odpowiedź:

„Otrzymaliśmy odpowiedź od EASA mówiącą o tym, że dopuszczają możliwość przyznania kompetencji pilota do wykonywania STS przy okazji uzyskania kompetencji NSTS. Wszystkie osoby, które przeszkoliły się na nowych zasadach do NSTS uzyskają stosowną aktualizację STS w profilu pilota”.

UWAGA:
Powyższa odpowiedź ULC może nie być wiążąca, dopóki nie zostaną opublikowane odpowiednie przepisy w tej sprawie!

Przed podejmowaniem decyzji o wyborze szkolenia lotniczego w zakresie NSTSów warto wiedzieć jak najprawdopodobniej będą konwertowane NSTSy na STS:

Prawdopodobny schemat konwersji NSTS na STS

Według mnie ta odpowiedź rozwiewa wszystkie wątpliwości i powoduje, że warto zrobić szkolenie lotnicze umożliwiające wykonywanie lotów dronami zgodnie z narodowymi scenariuszami standardowymi NSTS.

Zapraszam na indywidualne szkolenia lotnicze w zakresie lotów VLOS, FPV i BVLOS oraz WEBINARY DRONOWE ™.

Dodaj komentarz