Przed przystąpieniem do egzaminu STS-01 lub STS-02, konieczne jest ukończenie szkolenia praktycznego, prowadzonego przez operatora szkolącego wpisanego na w rejestr ULC. Instruktor operatora szkolącego: szkoli uczestnika, na bieżąco ocenia jego postępy, a po zakończeniu szkolenia wystawia „Potwierdzenie ukończenia szkolenia praktycznego i oceny umiejętności praktycznych do celów STS„. Przesłanie tego potwierdzenie jest przepustką na egzamin.
Egzamin może być przeprowadzony tylko w zakresie szkolenia, wpisanego przez instruktora w: „Potwierdzeniu ukończenia szkolenia praktycznego i oceny umiejętności praktycznych do celów STS”. Egzamin nie może być organizowany przez operatora szkolącego. Może to być dowolny podmiot egzaminujący wpisany w rejestr ULC.
Terminy egzaminów STS
Egzaminy realizowane są w poniedziałki od godziny 18:00, zgodnie z terminarzem sesji egzaminacyjnych.
-
Egzamin STS246,00 zł
Zapisy na egzamin STS
Udział w nadzorowanym egzaminie online dla STS można kupić przez system płatności elektronicznych Przelewy24. Po zaksięgowaniu wpłaty na adres e-mail podany przez uczestnika wysyłane będzie potwierdzenie z dalszymi informacjami. Jeśli nie przyjdzie ono w ciągu 24h od wpłaty, należy skontaktować się z organizatorem pod adresem egzamin@drony.pl.
Formalności przed egzaminem
UWAGA! Na egzamin w zakresie NSTS może zgłosić się jedynie osoba, która ukończyła szkolenie praktyczne i uzyskała pozytywną ocenę swoich umiejętności praktycznych. Skan dokumentacji szkoleniowej należy przesłać na adres: egzamin@drony.pl.
Zakres egzaminu STS
Zgodnie z treścią ZAŁĄCZNIKA A: EGZAMIN Z WIEDZY TEORETYCZNEJ DLA PILOTA BEZZAŁOGOWEGO STATKU POWIETRZNEGO W ODNIESIENIU DO STS-01, ROZPORZĄDZENIA WYKONAWCZEGO KOMISJI (UE) 2019/947 z dnia 24 maja 2019 r. w sprawie przepisów i procedur dotyczących eksploatacji bezzałogowych statków powietrznychrozporządzenie 947/2019:
Egzamin, o którym mowa w sekcji UAS.STS-01.020 pkt 2 lit. b), musi obejmować co najmniej 40 pytań wielokrotnego wyboru mających na celu ocenę wiedzy pilota bezzałogowego statku powietrznego na temat technicznych i operacyjnych środków ograniczających ryzyko, dotyczących, w odpowiednich proporcjach, następujących dziedzin:
(i) przepisy lotnicze
(ii) ograniczenia możliwości człowieka
(iii) procedury operacyjne
(iv) techniczne i operacyjne środki ograniczające ryzyko na ziemi
(v) ogólna wiedza na temat systemów bezzałogowych statków powietrznych
(vi) meteorologia
(vii) osiągi systemu bezzałogowego statku powietrznego w locie
(viii) techniczne i operacyjne środki ograniczające ryzyko w powietrzu
b) W przypadku, gdy uczeń-pilot bezzałogowego statku powietrznego posiada już certyfikat kompetencji pilota bezzałogowego statku powietrznego, o którym mowa w sekcji UAS.OPEN.030 pkt 2, egzamin składa się z co najmniej 30 pytań wielokrotnego wyboru dotyczących, w odpowiednich proporcjach, dziedzin określonych w pkt 1 lit. a) ppkt (i)–(v).
c) Aby zdać egzamin z wiedzy teoretycznej, uczeń-pilot bezzałogowego statku powietrznego musi uzyskać co najmniej 75% całkowitej liczby punktów.
Egzamin dla pilotów A1/3
Test egzaminacyjny przygotowany przez KursNaDrony.pl dla pilotów posiadających uprawnienia A1/3 w zakresie scenariusza STS-01 składa się z 64 pytań jednokrotnego wyboru po 8 pytań w każdej z poniżej wymienionych dziedzin:
- Przepisy lotnicze
- Ograniczenia możliwości człowieka
- Procedury operacyjne
- Techniczne i operacyjne środki ograniczające ryzyko na ziemi
- Ogólna wiedza na temat systemów bezzałogowych statków powietrznych
- Meteorologia
- Osiągi systemu bezzałogowego statku powietrznego w locie
- Techniczne i operacyjne środki ograniczające ryzyko w powietrzu
Pytania egzaminacyjne
Pytania egzaminacyjne zawierają tematykę poruszaną na szkoleniu teoretycznym i praktycznym, wymienioną w treści scenariusza standardowego. KursNaDrony przygotował Materiały przed egzaminem STS, z którymi należy się zapoznać.