UWAGA!
Od 28 września 2023 r. aplikacja DroneRadar została przez PAŻP zastąpiona innym narzędziem.
DroneRadar to aplikacja dla urządzeń mobilnych, wspomagająca i ułatwiająca pracę pilota BSP. Trzeba ją dobrze znać oraz wiedzieć do czego służy. Aplikacja ta pobiera informacje aeronautyczne (AIP, AUP, NOTOM, strefy geograficzne), wyświetla je na ekranie i w zależności od wprowadzonej masy drona, wysokości lotu oraz kategorii w której planowany jest lot, w czasie rzeczywistym dokonuje analizy przestrzeni powietrznej pod kątem możliwości wykonania tam lotu. Przy jej pomocy pilot BSP może:
- sprawdzić strefy geograficzne w których chce latać dronem (czyli wykonać analizę przestrzeni powietrznej),
- komunikować się ze służbami ruchu lotniczego (ATS), jeśli wymaga tego strefa geograficzna, w której chce wykonywać lot dronem (FIS w przestrzeni klasy G lub TWR dla lotów w strefie CTR),
- obsługiwać sytuacje awaryjne (np.: zgłosić ucieczkę drona).
DroneRadar NIE służy do:
- definiowania misji w strefach CTR, ponieważ za to jest odpowiedzialny system PansaUTM,
- pokazywania stref NFZ (NoFlyZone) za które odpowiada producent systemu bezzałogowego, którym wykonujesz lot – strefy te związane są z mechanizmem GEOFENCING’u.
Instrukcja obsługi aplikacji DroneRadar
Każde narzędzie trzeba poznać! W przypadku aplikacji DroneRadar zawsze należy korzystać z najnowszej instrukcji dostępnej na stronie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (w skrócie PAŻP, a w skrócie po angielsku PANSA). To PAŻP jest odpowiedzialny za przestrzeń powietrzną w Polsce (FIR Warszawa) i definiuje strefy geograficzne (czyli strefy obowiązujące wyłącznie bezzałogowe statki powietrzne), które wyświetla i analizuje aplikacja DroneRadar. Aktualny podręcznik użytkownika aplikacji mobilnej DroneRadar, jest dostępny na stronie PAŻP: https://www.pansa.pl/droneradar/ oraz na stronie właściciela aplikacji: https://droneradar.eu/blog/droneradar-3-instrukcja-obslugi/.
» Pobierz podręcznik użytkownika dPilot (dla aplikacji DroneRadar)
UWAGA!
Aplikacja DroneRadar nie pokazuje miejsc NAD którymi nie można wykonywać lotu! Za wlot NAD obiekty zabronione grozi kara pozbawienie wolności do lat 5 określona artykułem 212 Ustawy Prawo Lotnicze.
Aplikacja DroneRadar współpracuje z systemem PansaUTM, z którego korzystają służby ruchu lotniczego ATS, działające w FIR Warszawa. Jeśli wybierasz się do innego kraju musisz poszukać informacji o przepisach lotniczych dla dronów, które obowiązuję na terenie tego kraju.
Właściciel aplikacji DroneRadar nie ponosi odpowiedzialności za informacje wyświetlane przez aplikację. Zresztą podobnie jest z aplikacją dronemap, przygotowaną przez PAŻP.