KursNaDronyPl

Obierz właściwy kurs: KursNaDrony.pl ™

RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram

KnowHow

DroneRadar

UWAGA!
Od 28 września 2023 r. aplikacja DroneRadar została przez PAŻP zastąpiona innym narzędziem.

DroneRadar to aplikacja dla urządzeń mobilnych, wspomagająca i ułatwiająca pracę pilota BSP. Trzeba ją dobrze znać oraz wiedzieć do czego służy. Aplikacja ta pobiera informacje aeronautyczne (AIP, AUP, NOTOM, strefy geograficzne), wyświetla je na ekranie i w zależności od wprowadzonej masy drona, wysokości lotu oraz kategorii w której planowany jest lot, w czasie rzeczywistym dokonuje analizy przestrzeni powietrznej pod kątem możliwości wykonania tam lotu. Przy jej pomocy pilot BSP może:

  • sprawdzić strefy geograficzne w których chce latać dronem (czyli wykonać analizę przestrzeni powietrznej),
  • komunikować się ze służbami ruchu lotniczego (ATS), jeśli wymaga tego strefa geograficzna, w której chce wykonywać lot dronem (FIS w przestrzeni klasy G lub TWR dla lotów w strefie CTR),
  • obsługiwać sytuacje awaryjne (np.: zgłosić ucieczkę drona).

DroneRadar NIE służy do:

  • definiowania misji w strefach CTR, ponieważ za to jest odpowiedzialny system PansaUTM,
  • pokazywania stref NFZ (NoFlyZone) za które odpowiada producent systemu bezzałogowego, którym wykonujesz lot – strefy te związane są z mechanizmem GEOFENCING’u.

Instrukcja obsługi aplikacji DroneRadar

Każde narzędzie trzeba poznać! W przypadku aplikacji DroneRadar zawsze należy korzystać z najnowszej instrukcji dostępnej na stronie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (w skrócie PAŻP, a w skrócie po angielsku PANSA). To PAŻP jest odpowiedzialny za przestrzeń powietrzną w Polsce (FIR Warszawa) i definiuje strefy geograficzne (czyli strefy obowiązujące wyłącznie bezzałogowe statki powietrzne), które wyświetla i analizuje aplikacja DroneRadar. Aktualny podręcznik użytkownika aplikacji mobilnej DroneRadar, jest dostępny na stronie PAŻP: https://www.pansa.pl/droneradar/ oraz na stronie właściciela aplikacji: https://droneradar.eu/blog/droneradar-3-instrukcja-obslugi/.

» Pobierz podręcznik użytkownika dPilot (dla aplikacji DroneRadar)

UWAGA!

Aplikacja DroneRadar nie pokazuje miejsc NAD którymi nie można wykonywać lotu! Za wlot NAD obiekty zabronione grozi kara pozbawienie wolności do lat 5 określona artykułem 212 Ustawy Prawo Lotnicze.

Aplikacja DroneRadar współpracuje z systemem PansaUTM, z którego korzystają służby ruchu lotniczego ATS, działające w FIR Warszawa. Jeśli wybierasz się do innego kraju musisz poszukać informacji o przepisach lotniczych dla dronów, które obowiązuję na terenie tego kraju.

Właściciel aplikacji DroneRadar nie ponosi odpowiedzialności za informacje wyświetlane przez aplikację. Zresztą podobnie jest z aplikacją dronemap, przygotowaną przez PAŻP.

Dodaj komentarz

Jeśli przydały Ci się powyższe informacje lub chcesz docenić moją pracę możesz postawić kawę od której zaczynam dzień.