RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram

Loty FPV

Photo by Manny Moreno on Unsplash

Loty FPV mogą być wykonywane w ramach kategorii otwartej lub szczególnej. Aby lot FPV wykonywany w ramach kategorii otwartej był zgodny z prawem pilot BSP musi być wspierany przez obserwatora, który utrzymuje kontakt wzrokowy z dronem. Jeśli pilot BSP chce latać bez udziału obserwatora może to zrobić korzystając z kategorii szczególnej w ramach krajowego scenariusza standardowego NSTS-01. W takim przypadku musi uzyskać kwalifikację w zakresie NSTS-01.

FPV to akronim angielskiego określenia First Person View lub First Pilot View, który można przetłumaczyć jako Widok z perspektywy pilota.

Jest to sposób latania, w którym pilot BSP analizuje obraz z kamery umieszczonej na dronie i steruj nim tak jakby w nim siedział. Obraz z kamery jest na żywo (praktycznie w czasie rzeczywistym z niewielkim opóźnieniem) transmitowany drogą radiową i wyświetlany na ekranach gogli video. Lot będzie również tratowany jako FPV jeśli obraz z kamery będzie obserwowany na ekranie smartphona czy tabletu.

FPV zyskuje coraz większą popularność wśród osób wykorzystujących drony, ponieważ pewnych ujęć nie da się zrealizować innymi sposobami.

Pilot BSP obserwując obraz w goglach jest odcięty od świata zewnętrznego, a „siedząc” w środku drona łatwiej jest nim sterować, ponieważ dron jest zawsze w tej samej orientacji względem niego. Pilot zmienia kurs wraz ze zmianą kursu przez drona. W klasycznym locie VLOS, zmiana kursu drona względem stojącego pilota powoduje konieczność zmiany kierunku wychylenia prawego drążka w konsoli sterującej (pracującej w MODE2).

Loty FPV są możliwe w ramach Krajowego Scenariusza Standardowego NSTS-01 dla operacji w zasięgu widoczności wzrokowej (VLOS) lub z widokiem z pierwszej osoby (FPV), wykonywanych z użyciem bezzałogowego statku powietrznego o masie startowej mniejszej niż 4 kg. Scenariusz ten pozwala wykonywać loty VLOS i FPV, wszystkimi rodzajami bezzałogowych statków powietrznych, których masa startowa nie przekracza 4 kg. Zgodnie z rozdziałem: UAS.NSTS-01.020 Warunki wykonywania lotów, lot FPV ma następujące ograniczenia:

6) w operacjach FPV lot jest wykonywany:

a) do wysokości nie większej niż 50 m nad poziomem terenu
b) w odległości poziomej nie większej niż 500 m od pilota
c) z zapewnieniem kontrolowanego obszaru naziemnego rozumianego jako obszar naziemny, na którym eksploatuje się system bezzałogowego statku powietrznego Dziennik Urzędowy Urzędu Lotnictwa Cywilnego– 4 –Poz. 28wraz z buforem ryzyka na ziemi i w którego granicach operator jest w stanie zadbać o to, by znajdowały się na nim wyłącznie osoby zaangażowane w operację – jeżeli prędkość lotu BSP nie może zostać ograniczona elektronicznie do maksymalnie 15 m/s. dla całej planowanej operacji.