RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram

Informacje zawarte w serwisie KursNaDrony.pl udostępniamy bezpłatnie.
Jeśli poszerzyły one Twoją wiedzę i doceniasz naszą pracę możesz kupić kawę. Dziękujemy!

KnowHow

Organizacje lotnicze

Z punktu widzenie operatora lub pilota systemu BSP ważne jest rozróżnianie i znajomość dwóch organów lotniczych w Polsce z którymi będzie miał on styczność podczas wykonywania lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi (dronami):

  1. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego (Prezes ULC)
  2. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP lub PANSA ang. Polish Air Navigation Services Agency)

Ad. 1) Prezes ULC zajmuje się nadzorem na rynkiem lotniczym w Polsce (również bezzałogowym), kwalifikacjami pilotów BSP, rejestrem operatorów SBSP, inspekcjami doraźnymi z użyciem aparatury skanującej (np.: AeroScope), kontrolami planowanymi i nieplnowanymi: operatorów, pilotów, podmiotów szkolących i wyznaczonych operatorów egzaminujących.

Ad. 2) PAŻP zajmuje się polską przestrzenią powietrzną, która nazywa się w lotnictwie FIR Warszawa (w skrócie: FIR EPWW). To z pracownikami PAŻP pilot BSP ma do czynienia po zrobieniu obowiązkowego check-inu w aplikacji Drone Radar.

Warto wiedzieć, że jest jeszcze jedna organizacja, wpływająca na kształt przepisów lotnictwa bezzałogowego w Europie. Jest nią Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA ang. European Union Aviation Safety Agency). Jest ona odpowiedzialna za rozporządzenia regulujące cywilne lotnictwo bezzałogowe w Europie:

Jak zapamiętać, który organ lotniczy za co odpowiada?

  1. ULC jest urzędem i jak każdy inny urząd w Polsce jest odpowiedzialny za ustalanie, nadzorowanie i egzekwowanie przepisów od osób które mu podlegają. W tym wypadku od operatów i pilotów.
  2. W powietrzu podobnie jak w wodzie można żeglować, a tym jak sama nazwa wskazuje zajmuje się PAŻP. Odpowiada więc za przestrzeń powietrzną po której żeglują statki latającej również bezzałogowe.

Dodaj komentarz