RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram

Informacje zawarte w serwisie KursNaDrony.pl udostępniamy bezpłatnie.
Jeśli poszerzyły one Twoją wiedzę i doceniasz naszą pracę możesz kupić kawę. Dziękujemy!

KnowHow

Procedura startu

Aby wystartować dronem miejsce startu musi być wolne od osób postronnych. Jeśli takie się znajduję należy wystartować tylko wtedy jeśli odległość od osób postronnych jest bezpieczna. Dodatkowo w narodowych scenariuszach standardowych, które obowiązują od 10 czerwca 2023r. pojawiał się nowy zapis, który brzmi:

Operacje systemów bezzałogowych statków powietrznych w ramach krajowego scenariusza standardowego NSTS-01 wykonuje się z zachowaniem następujących warunków:
1) podczas startu i lądowania bezzałogowego statku powietrznego zapewnia się by miejsce startu i lądowania zostało objęte kontrolowanym obszarem naziemnym o promieniu umożliwiającym bezpieczne wykonanie tej czynności

Elementy startu

Procedura startu powinna składać się z kilku elementów:

  • upewnienie czy można bezpiecznie wystartować
  • włączenie silników wielowiernikowca
  • wznoszenie na niewielką odległość
  • kontynuacja wznoszenia z oddalaniem się od miejsc startu
  • zatrzymanie i sprawdzenie sterowania
  • wykonanie właściwego lotu

Wybór miejsca

Miejsce w którym stoi pilot BSP powinno być wybrane w taki sposób, aby startujący dron leciał z wiatrem. Dzięki temu dron nie wleci w pilota. Na szkoleniu praktycznym nauka startu składa się z dwóch składowych wznoszenia i oddalania od miejsc startu, właśnie po to, żeby pilot miał nawyk przeciwdziałania podmuchom wiatru, który chce zepchnąć drona na niego.

Planowanie lotu

Wybór miejsca startu względem planowanego lotu powinien być taki, aby lot na naładowanych akumulatorach był realizowany pod wiatr. Dzięki temu powrót będzie łatwiejszy bo wiatr będzie pomagał (dron będzie leciał z wiatrem) a nie przeszkadzał.