Aby wystartować dronem miejsce startu musi być wolne od osób postronnych. Jeśli takie się znajduję należy wystartować tylko wtedy jeśli odległość od osób postronnych jest bezpieczna. Dodatkowo w narodowych scenariuszach standardowych, które obowiązują od 10 czerwca 2023r. pojawiał się nowy zapis, który brzmi:
Operacje systemów bezzałogowych statków powietrznych w ramach krajowego scenariusza standardowego NSTS-01 wykonuje się z zachowaniem następujących warunków:
1) podczas startu i lądowania bezzałogowego statku powietrznego zapewnia się by miejsce startu i lądowania zostało objęte kontrolowanym obszarem naziemnym o promieniu umożliwiającym bezpieczne wykonanie tej czynności
Elementy startu
Procedura startu powinna składać się z kilku elementów:
- upewnienie czy można bezpiecznie wystartować
- włączenie silników wielowiernikowca
- wznoszenie na niewielką odległość
- kontynuacja wznoszenia z oddalaniem się od miejsc startu
- zatrzymanie i sprawdzenie sterowania
- wykonanie właściwego lotu
Wybór miejsca
Miejsce w którym stoi pilot BSP powinno być wybrane w taki sposób, aby startujący dron leciał z wiatrem. Dzięki temu dron nie wleci w pilota. Na szkoleniu praktycznym nauka startu składa się z dwóch składowych wznoszenia i oddalania od miejsc startu, właśnie po to, żeby pilot miał nawyk przeciwdziałania podmuchom wiatru, który chce zepchnąć drona na niego.
Planowanie lotu
Wybór miejsca startu względem planowanego lotu powinien być taki, aby lot na naładowanych akumulatorach był realizowany pod wiatr. Dzięki temu powrót będzie łatwiejszy bo wiatr będzie pomagał (dron będzie leciał z wiatrem) a nie przeszkadzał.