RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram

Pilot BSP (pilot drona)

Pilot BSP (pilot drona)

Pilot drona (BSP) nie tylko manipuluje drążkami na konsoli sterującej po to, żeby uzyskać odpowiedni tor lotu drona w przestrzeni powietrznej! Choć tak najczęściej postrzegana jest jego rola. Pilot drona (BSP) jest odpowiedzialny za całą operację lotniczą z użyciem BSP.

Zacznij lot na wysokim poziomie

Jeśli zaczynasz przygodę z dronami to zapewne masz sporo pytań i na pewno zastanawiasz się jak ugryźć temat. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy 3 godzinne szkolenie przygotowujące do roli Pilota BSP. Ułatwia ono rozpoczęcie lotów dronami w polskiej przestrzeni powietrznej i pozwala zweryfikować wiedzę, ponieważ po zakończeniu szkolenia będziesz mógł zrobić TEST sprawdzający.

Szkolenie Online Pilot BSP
Szkolenie przygotowujące do roli Pilota BSP
Kupuję:

[ 120,00 zł ]

Naciskając przycisk Szkolenie online dla Pilota BSP oświadczasz,
że zapoznałeś się i akceptujesz regulamin.


Pilot drona (BSP) – kto to taki?

Na początku dobrze jest się zapoznać z kilkoma definicjami, dotyczącymi BSP, które wynikają z Art. 3 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1139 z dnia 4 lipca 2018 r. w sprawie wspólnych zasad w dziedzinie lotnictwa cywilnego:

  • BSP: „bezzałogowy statek powietrzny” oznacza każdy statek powietrzny wykonujący operację lub przeznaczony do wykonywania operacji samodzielnie lub będąc pilotowanym zdalnie bez pilota na pokładzie.
  • Pilot BSP: „pilot bezzałogowego statku powietrznego” oznacza osobę fizyczną odpowiedzialną za bezpieczne wykonanie lotu przez bezzałogowy statek powietrzny poprzez ręczne sterowanie lotem albo – w przypadku gdy bezzałogowy statek powietrzny lata automatycznie – poprzez monitorowanie jego kursu i utrzymywanie zdolności do interwencji i zmiany kursu w każdej chwili.
  • Konsola sterująca: „wyposażenie do zdalnego sterowania bezzałogowym statkiem powietrznym” oznacza każdy przyrząd, wyposażenie, mechanizm, aparaturę, oprzyrządowanie, oprogramowanie lub wyposażenie dodatkowe, które są niezbędne do bezpiecznej eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych, które nie są częścią, i które nie są przewożone na pokładzie bezzałogowego statku powietrznego.

Pilot drona – BSP jest w szczególności odpowiedzialny za:

  • weryfikacja formalno-prawna lotu
  • przygotowanie BSP do wykonania lotu
  • weryfikacji operacji lotniczej BSP (wykonanie procedur operacyjnych zgodnie z INOP)
  • sprawdzenie BSP przed startem (m.in. kontrola napędów, weryfikacja procedury FailSafe)
  • wykonanie lotu (start, lot, monitorowanie parametrów BSP, skanowanie przestrzeni lotu, lądowanie)
  • sprawdzenie BSP po wylądowaniu (m.in. kontrola: napędów, ramion, konstrukcji nośnej, akumulatorów)
  • obsługa BSP po locie (m. in. przygotowanie akumulatorów do przechowywania, zabezpieczenie urządzeń wykonawczych)
Zobacz prezentację omawiającą obowiązki Pilota BSP latającego w kategorii otwartej!

UWAGA dla Pilota BSP (pilota drona)

Warto pamiętać, że jeśli ktoś lata na własny rachunek jest również operatorem. Zarówno Pilot drona – BSP, jak i operator BSP mają pewien zakres swojej odpowiedzialności i obowiązków, które jasno określają przepisy.

Chcesz być świadomym Pilotem BSP?

Weź udział w szkoleniach KursNaDrony.pl

Zapraszamy!