RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram

KnowHow

Czynnik ludzki

80% wypadków lotniczych jest spowodowanych tzw. czynnikiem ludzkim. Błędy popełniane przez człowieka są wpisane w jego naturę i nie da się ich uniknąć, ale poprzez odpowiednią organizację, zasady, procedury można ograniczyć ich negatywne skutki.

Zakłada się, że błąd ludzki to działanie niezamierzone, które prowadzi do obniżenia bezpieczeństwa, jednak działanie celowe, czyli świadome nieprzestrzeganie procedur, instrukcji czy przepisów, jest wykroczeniem!

Rzadko się zdarza, że wypadki lotnicze są spowodowane tylko jedną z przyczyną. Zazwyczaj jest to szereg następujących po sobie zdarzeń, decyzji, w efekcie których dochodzi do wypadku. Istnieje pojęcie tzw. łańcucha błędów, którego przerwanie zazwyczaj prowadzi o uniknięcia wypadku.

Najbardziej popularny model czynnika ludzkiego w lotnictwie (SHELL) składa się z sekcji:

 • Software: procedury/zasady/instrukcje, oprogramowanie, logistyka
 • Hardware: bezaałogowy statek latający (w naszym przypadku wielowirnikowiec MR), pulpit/aparatura sterująca, cały pozostały osprzęt
 • Environment: otoczenie i warunki w jakich działają wszystkie elementy systemu
 • Liveware: człowiek (psychika, wiedza, postawa, kultura, odporność na stres)

Parszywa dwunastka, to zostaw 12 najczęstszych błędów w obsłudze spowodowanych czynnikiem ludzkim, które doprowadzają do incydentów lub wypadków lotniczych:

 1. błędna komunikacja, jej brak
 2. rutyna
 3. niewystarczająca wiedza
 4. roztargnienie
 5. zła współpraca w zespole
 6. zmęczenie
 7. brak narzędzi, materiałów, odpowiednich instrukcji
 8. presja
 9. brak asertywności (brak posiadania/wyrażania własnego zdania)
 10. stres
 11. nieostrożność
 12. „ułatwianie sobie pracy”, obchodzenie/upraszczanie procedur, brawura

Pamiętajmy! Latanie nigdy nie jest całkowicie bezpieczne, a pamiętanie i przestrzeganie zasad związanych z tzw. czynnikiem ludzkim, służy zminimalizowaniu ewentualnych negatywnych skutków popełnianych błędów. Innymi słowy oznacza podwyższenie poziomu bezpieczeństwa!

Dodaj komentarz