KursNaDronyPl

Obierz właściwy kurs: KursNaDrony.pl ™

RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram

KnowHow

Dozwolone częstotliwości

Nadawania transmisji radiowej bez koncepcji jest możliwe jedynie w pewnych pasmach częstotliwości. Współczesne systemy zdalnego sterowania RC (ang. Remote Control ) pracują na różnych częstotliwościach pasma ISM (ang. Industrial, Scientific, Medical). Pasmo to jest z definicji nielicencjonowane i było początkowo przeznaczone do zastosowań przemysłowych, naukowych i medycznych. Później zaczęły z niego korzystać inne urządzenia np.: piloty do bram i samochodów, routery, słuchawki bezprzewodowe i wiele innych.

Około 2004 roku z częstotliwości 2,4GHz zaczęły korzystać również systemy zdalnego sterowania modelami. Obecnie większość dronów dostępnych w marketach (np.: DJI) korzysta z częstotliwości 2,4GHz i 5,8GHz. Obecnie na tych częstotliwościach pracują również systemy bezprzewodowej transmisji danych, oparte o standard WiFi oraz Bluetooth. Dlatego też w centrum miasta, gdzie jest zagęszczenie różnych nadajników pracujących w tych zakres częstotliwości, zasięg transmisji radiowej między konsolą sterującą a dronem, drastycznie spada.

Warto wiedzieć, że do sterowania modelami latających jest dedykowna częstotliwość 40MHz – jednak pasmo to jest w zasadzie nieużywane a jego znaczenie jest obecnie historyczne. Urządzenia nadawcze dalekiego zasięgu (ang. Long Range Transceiver) wykorzystują częstotliwości 433MHz, 868MHz, które mieszczą się w paśmie ISM i są legalne w Europie, pod warunkiem, że moc nadawanego sygnału nie przekracza założonej wartości, zazwyczaj 100mW.

Decydując się na zakup drona który jest urządzeniem nadającym falę radiową należy pamiętać, że pewne częstotliwości w Polsce są licencjonowane i nie wolno z nich korzystać. Taką częstotliwością jest 900MHz zarezerwowana dla telecomów. Nadajniki typu Long Range przeznaczone na rynek amerykański nadają na tej właśnie częstotliwości i nie wolno ich używać w Polsce. Nadawania fali radiowej bez wymaganej koncesji jest zabronione.

Zgodnie z Art. 208 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne:

  1. Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega karze grzywny w wysokości do 1000 złotych.
  2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa w sposób uporczywy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dodaj komentarz

Jeśli przydały Ci się powyższe informacje lub chcesz docenić moją pracę możesz postawić kawę od której zaczynam dzień.