Ogólne zasady dla podkategorii A1/3, A2 kategorii otwartej są wspólne dla wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej. Jednak w danym kraju mogą obowiązywać dodatkowe przepisy. Na przykład w Polsce:
- jest obowiązek zgłoszenia zamiaru wykonania każdego lotu przy pomocy BSP aplikacji DroneTower,
- jest wymagane ubezpieczenie OC dla pilota BSP tylko dla BSP o masie startowej wyższej niż 20kg.
Informacje na stronach ULC
Każdy z nadzorów lotniczych w Europie prezentuje na swoich stronach informacje o zasadach wykonywania lotów. W Polsce nadzorem lotniczym jest Urząd Lotnictwa Cywilnego (w skrócie ULC). ULC przygotował stronę z podstawowymi informacjami dla pilotów BSP z innych krajów: https://ulc.gov.pl/pl/drony/operators-from-other-eu-member-states.
Informacje na stronach EASA
Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (w skrócie EASA) przygotowała stronę z zasadami lotów obowiązującymi w państwach członkowskich. Zasady mogą być różne w każdym z 27 krajów Unii Europejskiej i 4 krajach stowarzyszonych (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria). Więcej na ich stronie: https://drony.pl/strona-easa-z-zasadami-lotow/
Informacje w nadzorach lotniczych innych krajów
Najpewniejszym źródłem zasada lotów i innych obowiązków jest zapoznanie się z informacjami na stronie nadzoru lotniczego danego kraju. W celu uzyskania informacji pomocny może być telefon do ambasady tego kraju.
E-Book Mateusza Zbaraszewskiego
Cytując za opisem na stronie autora:
„Jak latać dronem po Europie 2024” oferuje dogłębną analizę najnowszych wymogów prawnych i najlepszych praktyk w zakresie lotów dronami.
https://www.dronemzagranica.pl
E-Book Karola Damięckiego
Cytując za opisami na stronie autora:
„Ja Latam dronem po Europie” jest przewodnikiem dla każdego entuzjasty, chcącego e poznać zasady i regulacje dotyczące dronów. Bonusem jest dostęp do prywatnej grupy na FB.