Kategoria otwarta jest jedną z trzech kategorii lotów BSP opracowaną przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).

Podstawowe zasady lotów w tej kategorii to:
- rejestracja operatora w ULC
- loty jedynie w zasięgu wzroku (VLOS)
- maksymalna wysokość lotu BSP 120m AGL
- zakaz wlatywania dronem nad zgromadzenia osób
- możliwość ominięcia przeszkody wyższej niż 105m AGL
- możliwość wykonywania lotów FPV pod warunkiem pomocy obserwatora
- loty w podkategoriach A1, A2, A3 zależne od masy drona i inne w okresie przejściowym
Uprawnienia w kategorii otwartej
Aby latać w poszczególnych podkategoriach należy mieć aktywne uprawnienia w profilu pilota. Jak uzyskać podstawowe uprawnienia A1/A3 można przeczytać na stronie głównej DRONY.pl. Aktualnych informacji o kategorii otwartej należy szukać na stronie ULC: „Kategoria otwarta – informacje„.
Uprawnienie dla podkategorii A2
Aby uzyskać uprawnienie dla podkategorii A2 należy pozytwnie rozwiązać test egzaminacyjny w tym zakresie. Więcej na stronie „KursNaDrony.pl » Egzamin A2„.

Zasady lotów w kategorii otwartej
Aktualne i zweryfikowane zasady wykonywania lotów w kategorii otwartej można znaleźć na stronie PAŻP: „ZASADY WYKONYWANIA LOTÓW W KATEGORII OTWARTEJ„. Na uwagę zasługuje rysunek określający możliwość lotów BSP w strefie CTR, dla posiadaczy uprawnień w kategorii otwartej:

Analizując powyższy schemat można zauważyć, dlaczego warto jest posiadać uprawnienie A2? Otóż wysokość lotu BSP, w strefie CTR dalej niż 1km od granicy lotniska (płot odgradzający pas startowy), dla posiadaczy A2 jest podwyższona do 50m AGL. Dodatkowo latając w podkategorii A2 można zbliżyć się do osób postronnych w poziomie na 50m.
Egzamin A2
Jeśli chcesz zwiększyć swoje możliwości zapisz się na egzamin on-line dla podkategorii A2. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu dla podkategorii A2 uzyskasz Certyfikat Kompetencji Pilota BSP, dzięki któremu w okresie przejściowym będziesz mógł wykonywać loty dronami o masie do 2kg z zachowaniem 50m odległości od osób postronnych i latać w strefach CTR do 50m AGL. Certfikat jest ważny 5 lat.