RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram

Informacje zawarte w serwisie KursNaDrony.pl udostępniamy bezpłatnie.
Jeśli poszerzyły one Twoją wiedzę i doceniasz naszą pracę możesz kupić kawę. Dziękujemy!

KnowHow

Loty w MCTR

MCTR to strefa kontrolowana lotniska wojskowego, w której obowiązują zasady lotów określone nie przez PAŻP, jak ma to miejsce podczas lotów w strefach CTR, a przez Szefa Szefostwa Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Od 19 grudnia 2022 r. obowiązują nowe wytyczne.

Stref MCTR, na dzień 6 marca 2023 r. jest w FIR Warszawa 16, zgodnie z poniższą mapą:

Źródło: http://lotnik.org

Najechanie na wybraną strefę i kliknięcie prawnym przyciskiem myszy spowoduje wyświetlenie okna z dodatkowymi informacjami. Można tam znaleźć telefon do wojskowego kontrolera TWR na lotnisku w Powidzu:

Źródło: http://lotnik.org

Jeśli dla danego MCTR nie ma podane numeru telefonu trzeba go znaleźć samodzielnie w AIP Polska. Dla powyższego przykładu lotniska w Powidzu będzie to MIL AIP rozdział AD 4. Należy znaleźć AIP dla lotniska w Powidzu a w tabeli EPPW AD 4.2 DANE GEOGRAFICZNE I ADMINISTRACYJNE LOTNISKA wiersz 8. W uwagach znajduje się telefon +48-261-544-435 – MIL TWR – o który nam chodzi.

Loty dalej niż 2km od granicy lotniska

Jeśli lot jest wykonywany dalej niż 2km od granicy lotniska objętego strefą MCTR w której chcemy wykonywać lot, wystarczy:

 1. Check-in w obowiązkowej aplikacji DroneRadar wykonany w miejscu startu (kontroler TWR może sprawdzić w którym miejscu stoi pilot)
 2. Telefon do kontrolera TWR, co najmniej 15 minut przed startem, w celu uzyskania zgody na lot (bez niej nie można startować)
 3. Ponowny telefon do TWR z informacją o zakończeniu lotu

Loty bliżej niż 2km od granicy lotniska

Jeśli lot jest wykonywany bliżej niż 2km od granicy lotniska objętego strefą MCTR w której chcemy wykonywać lot, należy:

 1. Złożyć wniosek, na e-mail jednostki, której dowódca zarządza strefą MCTR, na co najmniej 7 dni przed planowaną operacją w celu uzyskania zezwolenia
 2. Wykonać check-in w obowiązkowej aplikacji DroneRadar (bez zezwolenia kontroler wieżowy TWR nie wyda zgody na lot, check-in może być odrzucony)
 3. Zadzwonić na wieżę (kontroler TWR), co najmniej 15 minut przed startem, w celu uzyskania zgody na lot objęty zezwoleniem
 4. Po wylądowaniu ponownie wykonać telefon do TWR z informacją o zakończeniu lotu

Należy pamiętać że wojskowy dany organ ATC może wydać zezwolenie tylko dla lotniska (danego MCTRu) który zarządza.

Loty nad jednostkami wojskowymi

Wytyczne określaną również konieczność uzyskania zezwolenia dla lotów nad jednostkami wojskowymi. Wzór wniosku znajduje się w załączniku 1 do aktualnych wytycznych.

Dane operatora/pilota

Podczas kontaktów z wojskowymi organami ATC należy podać:

 1. Imię i nazwisko operatora (pilota BSP)
 2. Numer telefonu operatora (pilota BSP ma być dostępny pod tym numerem przez cały czas trwania lotu)
 3. Typ oraz rodzaj BSP
 4. Kategorię wykonywania operacji (otwarta/szczególna)
 5. Czas wykonania operacji
 6. Maksymalną wysokość lotu

Dodaj komentarz