MCTR to strefa kontrolowana lotniska wojskowego, w której obowiązują zasady lotów określone przez PAŻP Szefa Szefostwa Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Najnowsze wytyczne można pobrać na stronie: https://ssrlszrp.wp.mil.pl/pozostae-2017-01-16-v/do-pobrania-2022-11-xx/
WYTYCZNE SZEFA SZEFOSTWA SŁUŻBY RUCHU LOTNICZEGO SIŁ ZBROJNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ nr 1 z dnia 14 kwietnia 2023 roku w sprawie uszczegółowienia zasad wykonywania operacji z użyciem systemu bezzałogowego statku powietrznego1 w przestrzeniach odpowiedzialności wojskowych organów ATC obowiązują od 20 kwietnia 2023 roku i obowiązują do odwołania.
Na dzień 6 marca 2023 r. w FIR Warszawa jest 16 stref MCTR, zgodnie z poniższą mapą:
Najechanie na wybraną strefę i kliknięcie prawnym przyciskiem myszy spowoduje wyświetlenie okna z dodatkowymi informacjami. Można tam znaleźć telefon do wojskowego kontrolera TWR na lotnisku w Powidzu:
Jeśli dla danego MCTR nie ma podane numeru telefonu trzeba go znaleźć samodzielnie w AIP Polska. Dla powyższego przykładu lotniska w Powidzu będzie to MIL AIP rozdział AD 4. Należy znaleźć AIP dla lotniska w Powidzu a w tabeli EPPW AD 4.2 DANE GEOGRAFICZNE I ADMINISTRACYJNE LOTNISKA wiersz 8. W uwagach znajduje się telefon +48-261-544-435 – MIL TWR – o który nam chodzi.
Loty dalej niż 2km od granicy lotniska
Jeśli lot jest wykonywany dalej niż 2km od granicy lotniska objętego strefą MCTR w której chcemy wykonywać lot, wystarczy:
- Check-in w obowiązkowej aplikacji DroneRadar wykonany w miejscu startu (kontroler TWR może sprawdzić w którym miejscu stoi pilot)
- Telefon do kontrolera TWR, co najmniej 15 minut przed startem, w celu uzyskania zgody na lot (bez niej nie można startować)
- Ponowny telefon do TWR z informacją o zakończeniu lotu
Loty bliżej niż 2km od granicy lotniska
Jeśli lot jest wykonywany bliżej niż 2km od granicy lotniska objętego strefą MCTR w której chcemy wykonywać lot, należy:
- Złożyć wniosek, na e-mail jednostki, której dowódca zarządza strefą MCTR, na co najmniej 7 dni przed planowaną operacją w celu uzyskania zezwolenia
- Wykonać check-in w obowiązkowej aplikacji DroneRadar (bez zezwolenia kontroler wieżowy TWR nie wyda zgody na lot, check-in może być odrzucony)
- Zadzwonić na wieżę (kontroler TWR), co najmniej 15 minut przed startem, w celu uzyskania zgody na lot objęty zezwoleniem
- Po wylądowaniu ponownie wykonać telefon do TWR z informacją o zakończeniu lotu
Należy pamiętać że wojskowy dany organ ATC może wydać zezwolenie tylko dla lotniska (danego MCTRu) który zarządza.
Loty nad jednostkami wojskowymi
Wytyczne określaną również konieczność uzyskania zezwolenia dla lotów nad jednostkami wojskowymi. Wzór wniosku znajduje się w załączniku 1 do aktualnych wytycznych.
Dane operatora/pilota
Podczas kontaktów z wojskowymi organami ATC należy podać:
- Imię i nazwisko operatora (pilota BSP)
- Numer telefonu operatora (pilota BSP ma być dostępny pod tym numerem przez cały czas trwania lotu)
- Typ oraz rodzaj BSP
- Kategorię wykonywania operacji (otwarta/szczególna)
- Czas wykonania operacji
- Maksymalną wysokość lotu