RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram

KnowHow

Loty wyżej niż 120m AGL

Scenariusze standardowe określają zasady lotów dronami i nakładają na pilota BSP pewne ograniczenia. Jednym z głównym ograniczeń operacji lotniczych z użyciem BSP wykonywanych w kategorii otwartej (A1/A2/A3) i szczególnej (scenariusze standardowe) jest wysokość lotu, która nie może być większa niż 120m AGL. Wyjątkiem jest omijanie przeszkód o wysokości większej niż 105.m AGL.

Niektóre loty nie mieszczą się w zasadach scenariuszy standardowych, ponieważ wymagają większej wysokości. Co można wtedy zrobić, żeby wykonać lot zgodnie z prawem powyżej ustawowego limitu 120m AGL? Należy skorzystać z możliwości wystąpienia do Prezesa ULC o pozwolenie na wykonywania lotów z użyciem BSP wykraczających poza scenariusze standardowe.

W tym celu należy opracować koncepcję operacji, przygotować analizę ryzyka tej operacji (z wykorzystaniem metodyki SORA) i wypełnić wniosek. Rozpatrzenie wniosku trwa 30 dni. Jeśli w ocenie nadzoru lotniczego operatora wnioskujący użył odpowiednich metod mitygacji ryzyka na ziemi i w powietrzu, wydawane jest czasowe pozwolenie na operację objęte wnioskiem.

Dodaj komentarz