RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram

Informacje zawarte w serwisie KursNaDrony.pl udostępniamy bezpłatnie.
Jeśli poszerzyły one Twoją wiedzę i doceniasz naszą pracę możesz kupić kawę. Dziękujemy!

KnowHow

Rejestracja operatora

Zgodnie z przepisami każda osoba, firma lub instytucja, która wykonuje loty dronami musi uzyskać numer operatora systemu bezzałogowego statku powietrznego (SBSP). Każdy pilot jest operatorem, ale nie każdy operator jest pilotem. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku spółki posiadającej osobowość prawną zajmującej się transportem z użyciem BSP. Jest ona operatorem i zatrudnia pilotów, którzy świadczą usługi na jej potrzeby.

Numer operatora otrzymuje się bezpłatnie po rejestracji na stronie polskiego nadzoru lotniczego. Numerem tym musi być oznakowany każdy BSP, zgodnie z pkt. 8 art. 14 rozporządzenia 2019/947: „Operatorzy bezzałogowych systemów powietrznych umieszczają swój numer rejestracyjny na każdym bezzałogowym statku powietrznym spełniającym warunki określone w ust. 5″.

UWAGA!
Z obowiązku rejestracji i uzyskania numeru operatora systemu BSP jest zwolniona jedynie osoba, która wykonuje loty dronem bez kamery, o masie startowej poniżej 250g, którego energia kinetyczna w przypadku uderzenia człowieka jest mniejsza niż 80J.

Dodaj komentarz