RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram

Informacje zawarte w serwisie KursNaDrony.pl udostępniamy bezpłatnie.
Jeśli poszerzyły one Twoją wiedzę i doceniasz naszą pracę możesz kupić kawę. Dziękujemy!

KnowHow

Remote ID

System zdalnej identyfikacji (ang. Remote ID, w skrócie: RID) umożliwia dronom transmitowanie numer operatora oraz kluczowych parametru lotu. W zamierzeniach regulatora każdy dron będzie mógł zostać zidentyfikowany. Informacje nadawane przez jego RID mogą być odbierane przez użytkowników przestrzeni powietrznej (inne drony), ale przede wszystkim przez osoby (służby, inspektorzy, itp.) znajdujące się na Ziemi, które widzą latającego drona i chcą sprawdzić czy lot jest legalny.

Remote ID to nic innego jak moduł elektroniczny wyposażony w nadajniki sygnału WiFi lub BlueTooth oraz inne konieczne komponenty. Moduł ten może być niezależnym urządzeniem zainstalowany na dronie lub może być wbudowany w elektronikę drona. Dzięki modułom RID możliwa stanie się identyfikacja dronów, które przestaną być anonimowe. Wystarczy, że dron znajdzie się w zasięgu np. telefonu z dedykowaną aplikacją, zdolną do odbierania i dekodowania danych przesyłanych przez RID.

Przepisy dla systemów zdalnej identyfikacji

Zostały opisane w rozdziale: System zdalnej identyfikacji.

Weryfikacja systemu RemoteID

Istnieje kila sposób sprawdzenia działania aktywnego systemu RemoteID:

  1. Identyfikator RemoteID jest wyświetlany w aplikacji
  2. Numer seryjny RemoteID jest wyświetlany w „Dostępne sieci” sieci WLAN

Jeśli system RemoteID nie działa, aplikacja wyświetli komunikat o błędzie.

Lista „zatwierdzonych” modułów RID

EASA umieściła listę „zatwierdzonych” modułów RID:
https://www.easa.europa.eu/en/domains/civil-drones-rpas/open-category-civil-drones

Warto zwrócić uwagę na zapis: „Należy pamiętać, że EASA nie zweryfikowała zgodności takich komponentów, a deklaracja zgodności jest składana na wyłączną odpowiedzialność producenta„. Czyli nawet sama EASA publikuje informacje w dość istotnym zakresie i za nic nie odpowiada.

Aerobits – polski producent RID

Na stronie: https://www.aerobits.pl/product/idme-plus/ można kupić samodzielny moduł – cena 199EUR.

Informacje w innych serwisach

Zapraszam do zapoznania się z artykułem który napisał Michał Zawadzak (swiatdronow.pl): „ZDALNA IDENTYFIKACJA DRONÓW OBOWIĄZKOWA OD 2024„. Można się z niego dowiedzieć między innymi w jakich sytuacjach system Remote ID nie będzie musiał być montowany na BSP.

Dobry materiał przygotował również operator szkolący ASP Technologie pt.: Remote ID w dronie. Można się z niego dowiedzieć między innymi jakie dane będzie wysłała moduł RID oraz jakie są przewidziane rodzaje transmisji sygnału Remot ID.