W polskiej przestrzeni powietrznej (FIR Warszawa) strefy geograficzne zostały wprowadzone WYTYCZNYMI NR 17/2023 PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO z dnia 6 czerwca 2023 r. w sprawie wyznaczania stref geograficznych dla systemów bezzałogowych statków powietrznych.
Przygotowanie do lotu dronem należy rozpocząć od analizy stref geograficznych. W Polsce ten proces był łatwy dzięki aplikacji DroneRadar, która została zastąpiona protezą opracowaną na szybko przez PAŻP, w postaci mapy stref geograficznych dronemap.pansa.pl i narządzie do zgłaszania lotów checkin.pansa.pl. Strefy geograficzne to zdefiniowane obszary przestrzeni powietrznej w których obowiązują konkretne zasady wykonywania lotów.
Rodzaje stref geograficznych
W przepisach zostały wprowadzone następujące strefy geograficzne:
- Zakazana DRA-P (ang. Prohibited)
- Ograniczona DRA-R (ang. Restricted)
- Informacyjna DRA-I (ang. Information)
- DRA-T: strefa z wymaganiami technicznymi dla systemów BSP (ang. Technical), w której PAŻP określa wymogi techniczne, które musi spełniać system BSP, aby mógł latać w tej strefie.
- DRA-U: strefa U-Space, w której operacje systemów BSP mogą odbywać się wyłącznie przy wsparciu zweryfikowanych usług zapewnianych w tej strefie i na warunkach określonych przez PAŻP.
Przy czym strefy DRA-T i DRA-U nie występujące obecnie w FIR Warszawa.
Warto przeczytać
Co to są strefy geograficzne?
Więcej informacji można znaleźć na stronie PAŻP w sekcji: Strefy geograficzne.