RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram

Informacje zawarte w serwisie KursNaDrony.pl udostępniamy bezpłatnie.
Jeśli poszerzyły one Twoją wiedzę i doceniasz naszą pracę możesz kupić kawę. Dziękujemy!

FAQ

Czy kategoria A2 da mi coś, jeśli latam DJI Mini 2?

Nie. Kategoria A2 jest przeznaczona dla dronów oznaczonych klasą C2. DJI Mini 2, Mini 3 PRO, Mini 4 PRO nie posiadają klasy C2, więc nie mogą być używane w podkategorii A2.

Źródło: https://ulc.gov.pl/pl/drony/5305-kategoria-otwarta

Drony klasy C2

Drony o masie startowej poniżej 250g (np. DJI Mavic Mini 2, Mini 3 PRO, Mini 4 PRO) mogą wykonywać loty w kategorii otwartej. Należy pamiętać, że podkategoria A1 od 1 stycznia 2024 r. jest przeznaczona dla dronów oznaczonych klasą C0 (o masie <250g) i C1 (<900g). To znaczy, że Mavic Mini 2 nie może wykonywać lotów w A1, ponieważ nie ma klasy C0.

Wyższe loty w CTR

Od 1 stycznia 2024 r. w podkategorii A2 można wykonywać loty dronami, których masa startowa nie przekracza 4kg i są oznaczone klasą C2. Posiadają kwalifikację pilota BSP dla podkategorii A2 można wnioskować do PAŻP o loty w sektorach CTR bliżej niż 6km od granicy lotniska do 50m AGL. Przedstawia to schemat na stronie PAŻP: https://www.pansa.pl/zasady-wykonywania-lotow-bsp-w-kategorii-otwartej/

Źródło: https://www.pansa.pl/zasady-wykonywania-lotow-bsp-w-kategorii-otwartej/

Jeśli pilot planuje loty w sektorze strefy CTR, króra znajduje się bliżej niż 6km od granicy lotniska objętego daną strefą CTR i dalej niż 1km – na powyższym schemacie oznaczone kolorem żółtym – na wysokość 50m AGL to musi mieć co najmniej kwalifikacje A2 i złożyć wniosek z planem lotu w systemie PansaUTM. W Warszawie jest sporo miejsc objętych takimi sektorami. Np. taka lokalizacja: https://dronx.pl/index.php?wgs=52.20371,20.92887, która znajduje się w sektorze RPA13 strefy CTR EPWA – czyli lotniska im. Fryderyka Chopina (Okęcie).