RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram

Informacje zawarte w serwisie KursNaDrony.pl udostępniamy bezpłatnie.
Jeśli poszerzyły one Twoją wiedzę i doceniasz naszą pracę możesz kupić kawę. Dziękujemy!

KnowHow

GEOCAGE

GEOCAGE (ang. cage – klatka) to funkcja w autopilocie komputera pokładowego, która pozwala na ograniczenie przestrzeni w której wykonywany jest lot dronem. Aby GEOCAGING system nawigacji satelitarnej GNSS musi działać i prawidłowo określać pozycje drona w przestrzeni powietrznej.

Poprzez ograniczenie maksymalnej odległości od nadajnika i wysokości lotu od miejsca startu można wytyczyć „wirtualne akwarium”, poza które drona nie będzie mógł wylecieć. Funkcja ta jest najczęściej włączona po aktywacji nowego drona. W dronach firmy DJI nazywa się ona Beginner Mode i nie pozwala na dalekie, wysokie i szybkie loty przez nieświadomego pilota.

Z funkcji GEOCAGE można również korzystać podczas wykonywania lotów FPV według narodowego scenariusza standardowego NSTS-01. Zasady lotów FPV zgodnie ze scenariuszem NSTS-01 ograniczają odległość drona od miejsca startu (od pilota) do 500m oraz wysokości lotu do 50m AGL. Można do tego celu właśnie wykorzystać geocage ustawiając jego parametry na 500m odległości i 50m wysokości. Pilot ma wtedy pewność, że nie poleci dalej niż 500m lub wyżej niż 50m co spowoduje, że lot ten będzie niezgodny z przepisami lotniczymi.

Dodaj komentarz