RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram

Informacje zawarte w serwisie KursNaDrony.pl udostępniamy bezpłatnie.
Jeśli poszerzyły one Twoją wiedzę i doceniasz naszą pracę możesz kupić kawę. Dziękujemy!

Nieaktualne informacje

Jaką polisę OC należy zawrzeć?

Ubezpieczenie OC jest potrzebne do:

  1. wykonywania lotów na egzaminie państwowym do uzyskania świadectwa kwalifikacji operatora UAVO z uprawnieniami VLOS powyżej 5kg, BVLOS, kategorię i masy TOM BSP (może być tzw. ubezpieczenie OC w życiu prywatnym)
  2. wykonywania lotów innych niż rekreacyjne lub sportowe (tzw. ubezpieczenie komercyjne o sumie gwarancyjnej nie mniejszej niż 3000 SDR), czyli wtedy kiedy zaczynamy latać ze świadectwem kwalifikacji np.: do celów komercyjnych
  3. podczas egzaminu praktycznego na przedłużenie lub wznowienie uprawnień w posiadanym świadectwie kwalifikacji UAVO 

OC nie jest potrzebne podczas praktycznego egzaminu wewnętrznego do uzyskania uprawnienia VLOS do 5kg, ponieważ przeprowadza go instruktor podmiotu szkolącego i to jego ubezpieczenie chroni kandydata na operatora BSP.

Trzeba pamiętać, że OC wymagane ustawowo to ubezpieczenie dla operatora UAV a nie dla sprzętu (czyli nie tak jak w przypadku OC dla samochodu). Dlatego w ubezpieczeniu OC dla operatora drona nie powinien być wpisany konkretny typ drona. W OC nie powinno też być żadnych ograniczeń, takich jak np: lot tylko w dzień, lot tylko z kamerą, etc.

Warto zapoznać się z ofertą firmy Finansowa Chata.

Żeby zawrzeć ubezpieczenie w Finansowej Chacie trzeba:

  • Pobrać i wypełnić wniosek ze strony: OC drona UAVO,
  • Zrobić przelew na kwotę ubezpieczenie wybraną we wniosku,
  • Przesłać wypełniony wniosek i potwierdzenie przelewu na adres @ podany we wniosku.

UWAGA!

Jeśli chodzi o sumę gwarancyjną ubezpieczenia, które przekłada się na wysokości składki, to trzeba ją wybrać świadomie szacując koszt szkód, które mogą wystąpić podczas lotu dronem. Jeśli firma wdraża drony do inspekcji wysokich budynków biurowych, to musi brać pod uwagę możliwość zderzenia drona ze szklaną ścianą wieżowca. Jeśli wymiana jednej szyby kosztuje 35000 zł, to nierozsądnie jest kupić ubezpieczenie na sumę gwarancyjną 3000 SDR = ~12000 zł. W przypadku awarii drona i rozbicia szyby wypłata z takiego ubezpieczenia nie pokryję nawet 1/3 kosztu szkody.

SDR to umowna międzynarodowa jednostka rozrachunkowa, więcej można przeczytać w wikipedii.

Przed zawarciem umowy i uiszczeniem opłaty należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, w szczególności pod kątem wyłączeń z ochrony.

Dodaj komentarz