Od czego zacząć przygodę z dronami?

Jeśli z nieprzebranych zasobów internetu wybrałeś KursNaDrony.pl to znaczy, że:

 • interesujesz się dronami,
 • chcesz zostać pilotem drona,
 • szukasz informacji na ich temat,
 • potrzebujesz zdobyć „prawko na drona” czyli świadectwo kwalifikacji,
 • masz świadectwo kwalifikacji, ale chcesz zyskać nowe uprawnienia UAVO,
 • jesteś związany z lotnictwem/modelarstwem i szukasz szkolenia w trybie ITS,
 • a może jest Ci potrzebne doradztwo w zakresie lotnictwa bezzałogowego?

Niezależnie od powodu z jakiego się tu znalazłeś łączą nas DRONY. To bardzo dobrze, bo jest to dziedzina którą zajmuje się od ponad 10 lat. Jestem inżynierem elektronikiem, konstruktorem dronów Hornet, INStruktorem UAVO i Egzaminatorem LKE. Należą do mnie takie strony jak:

 • KursNaDrony.pl – indywidualne szkolenia bezzałogowe
 • TestNaDrony.pl – autorski system szkolenia on-line – dostępny H24
 • RCConcept.pl – strona marki która projektuje wielowirnikowce Hornet
 • DRONY.pl – adres dzięki któremu wiadomo kto był pierwszy w tej branży 😉

Mam nadzieję, że znajdziesz na nich potrzebne informacje lub skontaktujesz się ze mną, żeby uzyskać inne, których nie zawierają wymienione serwisy. Jestem do dyspozycji.

Zapraszam
Piotr Kleczyński

Słowo wstępne

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z dronami na pewno masz sporo pytań i wątpliwości.  Zacznijmy więc od początku ;-).

Pierwsza sprawa: skąd wzięła się nazwa dron?

Jest to spolszczenie anglojęzycznej nazwy „drone”, używanej do określenia Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) pierwotnie o zastosowaniu wojskowym. Inny angielski skrót z którym spotkasz się w dronowej branży to UAV (Unmanned Aerial Vehicle) lub RPA (Remotely Piloted Aircraft). Myślę, że nazw na drony będzie coraz więcej, bo każdy kto wchodzi do branży, chcę dodać coś od siebie.

Druga sprawa: co to jest świadectwo kwalifikacji UAVO?

Świadectwo kwalifikacji UAVO to skrót od Unmanned Aerial Vehicle Operator. Jest to imienny dokument wydawany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Dokument ten, zwany potocznie licencją UAVO, potwierdza posiadanie przez jego posiadacza odpowiednich kwalifikacji w zakresie dronów. Można powiedzieć, że jest to „prawko na drona”. Świadectwo kwalifikacji w zależności od wpisanych do niego uprawnień umożliwia latania małymi lub dużymi dronami w zasięgu (VLOS) lub poza zasięgiem wzroku (BVLOS) operatora. Na pewno jesteś ciekaw: czy jest Ci potrzebne świadectwo kwalifikacji i jak je zdobyć? W tym celu zapoznaj się z tym rozdziałem: Loty w zasięgu wzroku VLOS.

Trzecia sprawa: w jaki sposób rozpocząć przygodę z dronami?

Jest sporo możliwości. Wydaje mi się, że najlepiej spotkać się z ludźmi którzy są w branży i mogą powiedzieć coś z własnego doświadczenia. W tym celu przygotowaliśmy teoretyczne szkolenie, które pozwoli Ci gładko wejść w branżę dronów. Szkolenie PODSTAWOWE jest organizowane cyklicznie dwa razy w miesiącu zgodnie z harmonogramem.

Drony + Człowiek + Lotnictwo

Wymienione wyżej trzy dziedziny składają się na UAVO. Drony są sterowane przez człowieka i należą do dyscypliny zwanej lotnictwem a ściślej lotnictwem bezzałogowym.

Dziedziny, składające się na UAVO

Drony to inaczej Bezzałogowe Statki Powietrzne, które podlega różnorakim ograniczeniom, wpływom czynników zewnętrznych oraz zakłóceń. Nieznajomość tych zjawisk może doprowadzić do sytuacji niebezpiecznej a nawet do wypadku.

Lotnictwo, to piękna dyscyplina, pod warunkiem, że piloci wszystkich statków latających, również bezzałogowych, przestrzegają zasad, które gwarantują bezpieczeństwo. Zasady wykonywania lotów w polskiej przestrzeni powietrznej trzeba dobrze znać.

Człowiek sterujący lub nadzorujący lot drona, musi skupić uwagę, podejmować właściwe decyzje i radzić sobie ze stresem. Znajomość psychofizycznych ograniczeń zwiększa bezpieczeństwo innych użytkowników ogólnodostępnej przestrzeni powietrznej.

Dodaj komentarz