RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram

Informacje zawarte w serwisie KursNaDrony.pl udostępniamy bezpłatnie.
Jeśli poszerzyły one Twoją wiedzę i doceniasz naszą pracę możesz kupić kawę. Dziękujemy!

Nieaktualne informacje

Ważność uprawnień UAVO

Uprawnienia bezzałogowe (podstawowe i dodatkowe) wpisywane w świadectwie kwalifikacji mają swój termin ważności. Ponieważ świadectwa kwalifikacji UAVO są wydawane przez ULC od 2013 roku, a przepisy w tym czasie ewaluowały, stare świadectwa należałoby wymienić na nowe zgodne z aktualnymi przepisami. W tym celu trzeba wypełnić i złożyć w ULC wniosek 3/LBSP.

Pilot BSP może latać dronami w celach innych niż sportowe lub rekreacyjne tylko z ważnymi uprawnieniami UAVO. Dlatego trzeba pamiętać o dacie ich ważności. W tym celu należy przedłużyć lub wznowić uprawnienia.

Przedłużenie uprawnień UAVO

Przedłużenie uprawnień jest możliwe, jeśli egzamin odbywa się przed upływem termin ważności danego uprawnienia. Egzamin na przedłużenie uprawnienia można zaliczyć nawet na 12 miesięcy przed terminem jego ważności a najpóźniej w dniu do którego uprawnienia są ważne.
Więcej informacji w rozdziale: Przedłużenie uprawnień UAVO.

Wznowienie uprawnień UAVO

Wznowienie uprawnień, jest konieczne, jeśli egzamin odbywa się po terminie ważności uprawnienia.
Więcej informacji w rozdziale: Wznowienie uprawnień UAVO.

Dlaczego warto mieć ważne uprawnienia?

Ponieważ od 1.01.20211 wchodzą w życie nowe przepisy unijne, które zmienią zasady lotów bezzałogowych. Po seminarium w ULC (które odbyło się 29.01.2020) wiadomo, że w kategorii szczególnej (SPECIFIC) dalej będą szkolenia i dalej będą egzaminy. Na pewno zmieni się sposób szkolenia, bo będzie to nabywanie kompetencji dla konkretnego scenariusza do którego dany pilot BSP dostanie dopuszczenie przez nadzór krajowy czyli ULC. Wiadomo też, że dla wszystkich ważnych uprawnień nastąpi konwersja (przez wydanie decyzji administracyjnej), czyli zamiana uprawnień krajowych na nowe zgodne z rozporządzeniem 947. Konwersja będzie wyglądała prawdopodobnie tak jak na poniższym rysunku:

Dodaj komentarz