RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram

Informacje zawarte w serwisie KursNaDrony.pl udostępniamy bezpłatnie.
Jeśli poszerzyły one Twoją wiedzę i doceniasz naszą pracę możesz kupić kawę. Dziękujemy!

KnowHow

Fala radiowa

Współczesna technika nagminnie korzysta z transmisji radiowej. Liczba urządzeń podłączonych do sieci jest niewyobrażalna. Każdy z nas korzysta co najmniej z:

  1. smartphona lub komórki
  2. komputera stacjonarnego lub notebooka
  3. routera

Można więc przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że w krajach rozwiniętych dorosła osoba korzysta z 3 urządzeń radiowych. Duża liczba urządzeń nadających w eter falę radiową powoduje powstawanie tzw. smogu elektromagntrycznego. On z kolej zakłóca lub ogranicza zasięg transmisji radiowej innych urządzeń. Ponieważ dron jest sterowany falą radiową, trzeba zdawać sobie sprawę jak ona propaguje, na co jest wrażliwa i co może spowodować zerwanie transmisji radiowej między konsolą sterująca a dronem.

Fala radiowa może mieć różną częstotliwość od której zależy je propagacja w przestrzeni powietrznej. Np.: duża zawartość wilgoci w powietrzu powoduję poprawę propagacji fali krótkiej oraz pogorszenie propagacji dla mikrofali radiowej.

Pierwsza sprawa to odpowiedź na pytanie: Z jaką falą radiową mam do czynienia? W przypadku dronów odpowiedź jest prosta! Cała transmisja radiowa jest realizowana w paśmie mikrofali radiowej, czyli fali elektromagnetycznej o częstotliwości większej niż 1GHz (1 Giga Hertz).

Druga sprawa to odpowiedź na pytanie: Co to jest propagacja fali radiowej? Propagacja fal radiowych zgodnie z definicją, jest to rozprzestrzenianie się fali radiowych wysyłanych przez nadajnik w ośrodku przez który przenika (np.: kosmos, przestrzeń powietrzna, woda, skały, budynki, ludzie). Propagacja fal radiowych zależne zarówno od właściwości samych fal (np.: częstotliwości fali, polaryzacji fali), jak i warunków panujących w środowisku, w którym fale te się rozchodzą.

To co nie wpływa na propagację fal radiowych to moc nadajnika. Moc wpływa na zasięg transmisji radiowej, ale nie może zmienić właściwości ośrodka w której fala się rozchodzi (propaguje), częstotliwości tej fali czy polaryzacji.


Więcej informacji w tej dziedzinie uzyskasz wybierając:
WEBINARY DRONOWE ™
Zapraszamy!

Dodaj komentarz