KursNaDronyPl

Obierz właściwy kurs: KursNaDrony.pl ™

RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram

KnowHow

Propagacja mikrofali radiowej

Propagacja fali radiowej zgodnie z definicją, jest to zdolność rozchodzenia się (rozprzestrzeniania się) fali radiowej wysyłanej przez nadajnik w ośrodku przez który ona przenika (np.: kosmos, przestrzeń powietrzna, woda, skały, budynki, ludzie). Propagacja fal radiowych zależny zarówno od właściwości samych fal (np.: częstotliwości fali, polaryzacji fali), jak i warunków panujących w środowisku, w którym fale te się rozchodzą.

Pomiędzy propagacja a falą radiową jest taka analogia jak pomiędzy widzialnością a oczami:

  • jeśli człowiek musi patrzyć w stronę obserwowanego obiektu, żeby go widzieć – to nadajnik musi „patrzeć” w stronę odbiornika, żeby transmisja radiowa była prawidłowa
  • jeśli mgła ogranicza człowiekowi odległość widzenia – to wilgoć zmienia również propagację fali radiowej (tłumi mikrofalę radiową)
  • jeśli słońce oślepia człowieka – to promieniowanie kosmiczne może „oślepić” odbiornik

W przypadku dronów transmisja radiowa jest realizowana w paśmie mikrofali radiowej, czyli fali elektromagnetycznej o częstotliwości większej niż 1GHz (1 Giga Hertz). Również sygnał systemu nawigacji satelitarnej GNNS jest nadawany w paśmie mikrofali radiowej (L1/L2).

Na propagację mikrofali radiowej największy wpływ ma:

  1. Wilgoć w powietrzu, która powoduję jej tłumienie – czyli pogorszenie propagacji
  2. Przeszkody terenowe, które powodują, że anteny nadajnika i odbiornika na dronie „nie widzą się”
  3. Wysokość anteny nadajnika nad powierzchnią Ziemi – czym wyżej od Ziemi tym większy zasięg (ma to związek ze strefę Fresnela)

Pogorszenie propagacji mikrofali radiowej może prowadzić od utraty łączności radiowej między odbiornikiem (BSP) a nadajnikiem (konsolą sterującą). Właściwości ośrodka (aktualne) będą decydować o tym w jakiej odległości od konsoli sterującej BSP utraci łączność radiową – czyli kiedy nastąpi aktywacja i uruchomienie procedury FailSafe. Odległość ta będzie różna o różnych porach dnia, przy różnym zachmurzeniu i będzie na nią wpływa dużo elementów.

Jeśli przydały Ci się powyższe informacje lub chcesz docenić moją pracę możesz postawić kawę od której zaczynam dzień.