RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram

KnowHow

Procedura FailSafe

FailSafe to funkcja wbudowana w komputer pokładowy, które jest aktywowana w sytuacji awaryjnej. Polega na przewidywalnym zachowaniu drona po zaniku sygnału zdalnego sterowania. Pilot BSP może zaprogramować zachwanie drona po zaniku sygnału RC. Procedura FailSafe jest aktywowana automatycznie przez komputer pokładowy. W dronach DJI pilot ma do dyspozycji:

  1. zawis w miejscu utraty sygnału zdalnego sterowania (ang. Hover)
  2. automatyczneg lądowanie w miejscu utraty sygnału zdalnego sterowania (ang. Landing)
  3. powrót do punktu startu (ang. Home Point) na zaprogramowanej wysokości RTH (ang. Return To Home)

Należy pamiętać, że po aktywacji FailSafe, pilot nie ma kontroli nad dronem lub ma kontrolę w ograniczonym zakresie. FailSafe przejmuje sterowanie nad dronem, dlatego zachowanie drona w sytuacji utraty sygnału zdalnego sterowania (utraty zasięgu) musi być odpowiednio ustawione. Utrata zasięgu jest podstawową sytuacją awaryjnej z którą można się spotkać podczas eksploatacji dronów – szczególnia podczas lotów w mieście, gdzie smog elektromagentyczny zakłóca lub ogranicza jakość transmisji radiowej.

Jeśli wybranym zachowaniem drona na zanik sygnału zdalnego sterowania jest RTH, pilot powinien zaprogramować odpowiednią wysokość powrotu do punktu startu, biorać pod uwagę ogólne ograniczenie wysokości do 120m AGL wynikające z przepisów europejskich, dozwolone wysokości stref geograficznych oraz aktualne warunki atmosferyczne.

Wysokość powrotu do punktu startu (RTH) powinna być każdorazowo dostosowana do sytuacji w której wykonywany jest lot. To znaczy, że zmiana miejsca lotu powinna spowodować co najmniej sprawdzenie ustawień FailSafe przez pilota BSP i jeśli jest to konieczne świadomą ich zmianę!

Wyłączanie RTH

Pilot BSP powinien znać wszystkie sposoby wyłączania powrotu do miejsca startu. W dronach firmy DJI można to zrobić na kilka sposobów:

  • zmienić położenie przełącznika trybu lotu
  • wcisnąć i przytrzymać dedykowany przycisk na konsoli sterującej
  • dotknąć pola w aplikacji na ekranie smartphona lub tabletu podłączonego do konsoli sterującej

Więcej informacji w tej dziedzinie uzyskasz wybierając:
WEBINARY DRONOWE ™
Zapraszamy!

Dodaj komentarz