RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram

Informacje zawarte w serwisie KursNaDrony.pl udostępniamy bezpłatnie.
Jeśli poszerzyły one Twoją wiedzę i doceniasz naszą pracę możesz kupić kawę. Dziękujemy!

KnowHow

Gęstość powietrza

Gęstość powietrza zależy od ciśnienia atmosferycznego. Jest to jeden z parametrów, który należy sprawdzać w prognozie pogody przed podjęciem decyzji o starcie BSP, ponieważ wpływa na jego zachowanie w locie.

Czym większe ciśnienie atmosferyczne tym większa gęstość powietrza. Można znaleźć tutaj analogię: w oponie samochodowej jest gęste powietrze ponieważ jest duże ciśnienie. Jeśli „złapiemy gumę” to gęściejsze powietrze w oponie pod ciśnieniem ucieka przez dziurę.

Zgodnie z definicją atmosfery wzorcowej, której używa się w lotnictwie, meteorologii czy mechanice płynów, na wysokości równej poziomowi morza 0m AMSL:

  • ciśnienie powietrza: p_0 = 1013,25 hPa
  • gęstość powietrza: {\displaystyle \rho _{0}} = 1,2255 kg/m³

Czym rzadsze powietrze tym pobór prądu przez drona jest większy, czyli skraca się czas lotu. Dlatego też wielowirnikowe drony (MR) używane do lotów w wysokich górach mają inne silniki i śmigła oraz zmodyfikowane parametry stabilizujące (inne parametry regulatorów PID i inne filtry eliminujące drgania).

Warto też zapoznać się z definicją ciśnienia atmosferycznego, żeby lepiej zrozumieć zjawiska pogodowe, które mają miejsce na Ziemi, a możemy je przewidzieć podczas analizy prognozy pogody i wziąć pod uwagę planując operacje lotniczą z użyciem BSP.


Więcej informacji w tej dziedzinie uzyskasz wybierając:
WEBINARY DRONOWE ™
Zapraszamy!

Dodaj komentarz