Gęstość powietrza zależy od ciśnienia atmosferycznego. Jest to jeden z parametrów, który należy sprawdzać w prognozie pogody przed podjęciem decyzji o starcie BSP, ponieważ wpływa na jego zachowanie w locie.
Czym większe ciśnienie atmosferyczne tym większa gęstość powietrza. Można znaleźć tutaj analogię: w oponie samochodowej jest gęste powietrze ponieważ jest duże ciśnienie. Jeśli „złapiemy gumę” to gęściejsze powietrze w oponie pod ciśnieniem ucieka przez dziurę.
Zgodnie z definicją atmosfery wzorcowej, której używa się w lotnictwie, meteorologii czy mechanice płynów, na wysokości równej poziomowi morza 0m AMSL:
- ciśnienie powietrza: = 1013,25 hPa
- gęstość powietrza: = 1,2255 kg/m³
Czym rzadsze powietrze tym pobór prądu przez drona jest większy, czyli skraca się czas lotu. Dlatego też wielowirnikowe drony (MR) używane do lotów w wysokich górach mają inne silniki i śmigła oraz zmodyfikowane parametry stabilizujące (inne parametry regulatorów PID i inne filtry eliminujące drgania).
Warto też zapoznać się z definicją ciśnienia atmosferycznego, żeby lepiej zrozumieć zjawiska pogodowe, które mają miejsce na Ziemi, a możemy je przewidzieć podczas analizy prognozy pogody i wziąć pod uwagę planując operacje lotniczą z użyciem BSP.
Więcej informacji w tej dziedzinie uzyskasz wybierając:
WEBINARY DRONOWE ™
Zapraszamy!