RSS
Follow by Email
LinkedIn
LinkedIn
Share
Instagram

Informacje zawarte w serwisie KursNaDrony.pl udostępniamy bezpłatnie.
Jeśli poszerzyły one Twoją wiedzę i doceniasz naszą pracę możesz kupić kawę. Dziękujemy!

Aktualne przepisy, Kategoria otwarta, Kategoria szczególna, KnowHow

Awaryjna procedura zgłoszeń

Na mocy wytycznych nr 17 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z 6 czerwca 2023 r. oraz przepisów ustawy z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (art. 15zzzzl) każdy lot BSP w polskiej przestrzeni powietrznej powinien być poprzedzony poinformowaniem PAŻP o zamiarze jego wykonania za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, określonego przez Agencję. W tej chwili jest to aplikacja DroneRadar.

Może się zdarzyć, że aplikacja DroneRadar przestanie działać. Taka sytuacja miała miejsce 4 sierpnia 2023 r. Aplikacja „poddała” się zgodnie z komunikatem jej właściciela. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej opublikowała „tymczasową” procedurę zgłaszania lotów przez RĘCZNE wysłanie wiadomości e-mail… Jak to mówią: life is brutal! W takiej sytuacji pilot BSP powinien:

1) Sprawdzić strefy geograficzne w miejscu wykonywania lotu na stronie: https://dronemap.pansa.pl/

2) Wysłać wiadomość e-mail pod wskazany adres zgodnie z opisem procedury awaryjnej: https://www.pansa.pl/problemy-z-aplikacja-mobilna-do-koordynacji-lotow-bsp/

3) Skorzystać z aplikacji NOTIFY do zgłaszania lotów, żeby nie wysyłać wiadomości e-mail ręcznie

Aplikacja NOTIFY jest obecnie rozwijana w kierunku dziennika lotów przy pomocy którego pilot BSP będzie mógł udowodnić spełnienie wymagań formalnych przed wykonaniem każdego lotu.