Jak zostać zawodowym pilotem drona?

Zawodowy pilot drona to osoba, która używa sprzętu latającego (np: DJI Phantom 4, GoPRO Karma, Yuneec Typhoon H520) w celach innych niż rekreacyjne lub sportowe. Cel użycia sprzętu latającego określa czy potrzebne jest świadectwo kwalifikacji UAVO czy też nie.

Cel lotu BSP

Jeśli chcesz używać bezzałogowego statku powietrznego do:

  • publikowania zdjęć lub filmów na stronie firmowej,
  • monitorowania zamkniętego terenu przedsiębiorstwa,
  • transportu ładunku CARGO np.: krwi, lekarstw, przesyłek,

na pewno musisz mieć świadectwo kwalifikacji UAVO, ponieważ celem Twojego lotu nie jest ani rekreacja ani sport. Nie ma tutaj mowy o komercji, jest tylko rozróżnienie celu lotu. Czyli konieczność posiadania ŚK UAVO zależy od celu wykonania lotu a nie od tego czy pilot zarabia np.: na zdjęciach uzyskanych w tym locie.

Zawodowy pilot do 21.12.2020

Żeby zostać zawodowym pilotem drona musisz:

  • ukończyć szkolenie lotnicze UAVO w zakresie uprawnienia VLOS, BVLOS lub INS,
  • w zależności od uzyskiwanego uprawnienia zdać pozytywnie egzamin wewnętrzny (VLOS do 5kg) lub państwowy (BVLOS, INS).

Więcej informacji przeczytasz w rozdziale: Jak zdobyć świadectwo kwalifikacji UAVO?

UWAGA! Jeśli wykonujesz loty w celach innych niż rekreacyjne lub sportowe i nie posiadasz świadectwa kwalifikacji UAVO – łamiesz prawo i podlegasz pod artykuł 212 Ustawy Prawo Lotnicze.

Warto też zdawać sobie sprawę, że z przepisów dronowych wynikają inne, których naruszenie grozi karą pozbawienia wolności do lat 5 – pokazuje to przypadek 35 letniego Francuza.

Zawodowy pilot drona od 1.01.2021

Od 1 stycznia 2021 znika pojęcie komercji w lotach BSP czyli nie będzie podział na lotu rekreacyjne lub sportowe (załącznik 6) lub inne niż rekreacyjne lub sportowe (załącznik 6a), które wymagają ŚK UAVO. Będą kategorie OPEN, SPECIFIC i CERTIFIED. Każda z kategorii będzie miała pewne ograniczenia. W uproszeniu można powiedzieć, że OPEN to obecne loty rekreacyjne lub sportowe a SPECIFIC to lotu inne niż rekreacyjne lub sportowe. Kategoria CERTIFIED to transport ładunków niebezpiecznych oraz drony załogowe.

Dodaj komentarz